Základními surovinami pro výrobu bylinných likérů jsou čerstvé i sušené byliny, ovoce a koření. Všechny tyto suroviny se nechají macerovat v alkoholu po dobu minimálně půl roku. Příchuť bylinného likéru, může být různorodá v závislosti na složení.
V rámci typu likéru můžeme proces rozdělit na dvě skupiny. Ta první je tzv. Prostá macerace, kterou vznikají obecně známé značky bylinných likérů (Becherovka Fernet Stock), které vznikly teprve na přelomu 18. a 19. století a úplně nejmladší je Jägermeister (1934). Druhý způsob je tzv. Průtahová destilace, kdy je provedeno předestilování směsi bylin a alkoholu, tato se přisladí a případně dobarví šafránem.
Už od pradávna je známo, že se likéry používaly zejména pro obsah bylinných extraktů, pro jejich zdravotní benefity, a to nejen jako aperitiv před jídlem nebo jako digestivum po jídle na dobré zažívání, ale mnohdy byly nositeli i silně účinných látek. Obecně známé jsou tzv. Švédské kapky, které obsahují Theriaque. Původně obsahoval nemalé množství opia a silně účinných kardiotonik. Dnešní legislativa samozřejmě toto nepřipouští.
Likéry jsou určeny pouze pro dospělé osoby a nejsou vhodné pro děti.